Antmen:Hakimlerin sürekli izin alması veya rapor kullanması konusunda bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, adliyelerde bazı hakimlerin izin alması nedeniyle duruşmaların ertelendiğini ve duruşmaların yapılamamasının faturasının avukatlara kesildiğini ifade ederek “Yargıda adli tatil uygulamasının en önemli nedenlerinden biri adli ara verme dışında Mahkemelerdeki işlerin aksamaması, hakim ve savcıların yıl içinde yıllık izin alarak işlerin sürüncemede bırakılmaması düşüncesidir. Ancak son yıllarda özellikle kürsü hakimlerinin adli tatil dışında da sık sık izin ya da rapor kullanması nedeni ile duruşmalar ertelenmektedir” dedi.

Antmen:Hakimlerin sürekli izin alması veya rapor kullanması konusunda  bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?

Antmen, konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Meclis başkanlığına verdiği önergesinde bu durumun yargının gecikmesine neden olduğunu savundu.

CHP’li Vekil yargıda liyakat ve başarıya göre mesleğe kabul ve meslekte tayin ve meslekte ilerleme yerine siyasal mülahazaların esas alındığını belirterek “Yargıdaki işleyişi de kilitlemeye başlamıştır. Adalet anlayışında; hukukun ve yasaların eksiksiz işlemesi, zamanında karar alınması, adil ve tarafsız karar verilmesi ve verilen kararın hızla uygulanması en önemli ve en dikkat edilmesi gereken hususlar olmalıdır” dedi.

Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

- Yargının işleyişinin hızlandırılması için ne gibi iş ve işlemler yapmayı düşünüyorsunuz ?

- Mahkeme Hakimlerinin olur olmaz zamanda izin alması veya rapor kullanması konusunda her hangi bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?

- Mahkeme Hakiminin izinli ya da raporlu olduğu durumlarda Mahkeme Kalemleri tarafından Avukatlardan mesleki mazeret toplanmaya çalışılması hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz?

- Adliyelerdeki sorunların çözümü noktasında Baro Başkanları’nın da Adli Yargı Adalet Komisyonu içinde yer alması sorunların çözümü noktasında önemli bir adım olmayacak mıdır? Bu konuda her hangi bir girişimde bulunulacak mıdır?

hakim alpay antmen