Çekmeköy Belediyesi evlerini yıktığı mahallelinin çadırlarını kaldırdı

Çekmeköy Belediyesi, evlerini yıktığı mahallelilerin kaldıkları çadırları kaldırdı.

Çekmeköy Belediyesi evlerini yıktığı mahallelinin çadırlarını kaldırdı

İstanbul’un Çekmeköy İlçesi Merkez Mahallesi’ndeki Farabi Sokak’ta “dere bandı” gerekçe gösterilerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yıkımına karar verilen 11 gecekondu Nisan ve Ağustos aylarında yıkılmıştı. İleri Haber'den Nazlı Eda Piyade'nin haberine göre, süreç içerisinde yargıya intikal eden konu hakkında mahkeme henüz sürerken ve gecekondular AKP’nin seçim öncesinde getirdiği imar affı kapsamındayken gerçekleşen yıkımın ardından evlerinden olan yurttaşlar, çadırlarda kalmaya başlamıştı.

Daha önce çadırda yaşayan yurttaşları tehdit ederek elektriklerini kesen Çekmeköy Belediyesi bu kez de çadırları kaldırdı.

'OLAYIN ÜSTÜNÜ KAPATMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Mahalleliler İBB’nin zabıta, polis ve belediye çalışanı ordusuyla gelerek çadırlarını kaldırdıklarını söyledi.

Yıkım için mahkemeden keşif ekibinin geleceğini ancak adli tatil dolayısıyla sürecin uzadığını, belediyenin ve müteahhitin bunu kullandığını söyleyen yurttaşlar, “Olayın üstünü kapatmaya çalışıyorlar” dedi.

Hukuksuz yıkımın delillerini kaldırmak isteyen belediye yetkilileri, incelenmesi gereken inşaatın moloz yığınlarını da kaldırmak istedi. Ekipler, mahallelinin engellemesiyle alandan ayrılmak zorunda kaldı.

Yıkıma karşı aylardır direnen ve şimdi de kalmak zorunda oldukları çadırları ‘kaçırılan’ yurttaşlar dayanışma çağrısı yaptı.

çekemköy çadır yıkım