Mahkum yakınları tecavüzün af kapsamına alınmasını istedi

Mahkum yakınları cinsel saldırı suçunun af kapsamına alınmasını istedi.

Mahkum yakınları tecavüzün af kapsamına alınmasını istedi

İzmir’de bir grup mahkum yakını, MHP’nin af teklifine destek verdi. DHA’nın haberine göre mahkum yakınları, İzmir Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu önünde bir araya geldi.

Yaklaşık 20 kişlik grup “Af istiyoruz” diye slogan attı. Grup, cinsel saldırı ve cinayet suçları nedeniyle cezaevlerinde bulunanların da af kapsamına alınmasını istedi.

‘Cinsel suçlar da affedilsin’

Mahkum yakınlarından Gülten Karateke, oğlunun iftiraya uğradığını ve haksız yere cezaevine yattığını iddia etti.

Karateke şunları söyledi: “Benim oğlum, imam nikahlı eşine tecavüz ettiği gerekçesiyle 17 sene hapis cezası aldı. Karşı taraf para istedi, vermeyince bu şekilde iftiralar attılar. Bu artık meslek haline gelmiş, para kazanmanın bir yolu olarak bakılıyor. Benim bu düzene itirazım var. Cinsel suçluların da affedilmesini istiyorum.”

‘Cezalar gözden geçirilsin’

Bir diğer mahkum yakını Sinem Ökdemir de eşinin tecavüz suçlamasıyla yargılanıp beraat ettiğini söyledi.

Ökdemir şunları anlattı: “Ancak karşı taraf daha sonra ‘Psikolojim bozuldu’ diyerek rapor aldı ve benim eşim bu yüzden 10 sene hapis cezası yedi. Biz af kapsamının genelleştirilmesini ve cinsel saldırı suçlarının yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Bir sürü insan bu yüzden suçsuz yere hapis yatıyor ve benim eşim de bunlardan biri.

Ökdemir, eşlerine ve yakınlarına güvenmeseler kendilerinin de bu cezaların arkalarında olacaklarını ifade ederek “Buradaki herkes eşinin, oğlunun, yakınının suçsuz olduklarına inandıkları için yanında. Biz suçlu olduklarını bilsek zaten destek olmayız ancak kadınların bu tür durumları suistimal ettiklerini görüyoruz” diye konuştu.

MHP’nin yasa teklifine göre bazı suçlar haricinde cezalarda beş yıllık şartlı indirim getirilecek.

Uyuşturucu satıcılarının da faydalanabileceği söylenen af teklifinde cinsel saldırı ya da cinayet suçluları için bir indirim öngörülmüyor.

af tecavüz mahkum izmir