'Asgari ücret 2 bin TL’ye çıkarılsın' talebi

Zammın Aralık'ta devreye girmesi de isteniyor.

'Asgari ücret 2 bin TL’ye çıkarılsın' talebi

1603 lira net ve 2029.50 TL brüt olarak uygulanan asgari ücret pazarlığının bu yıl 2 bin lira net üzerinden başlaması bekleniyor.

Sabah yazarı Faruk Erdem'in aktardığına göre sendikaların talepleri arasında "önce 2 bin liraya çıkartılıp sonra zam uygulansın" teklifi de var.

ARALIK'TA ARTIŞ İSTENİYOR

"Bu yıl Yeni Ekonomi Programı'nda yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 20.18 olarak açıklanmıştı. 12 aylık ortalamalara göre bir artış yapıldığı varsayılırsa, yine yüzde 15 civarında zam beklenebilir" diyen Erdem, şöyle devam ediyor:

"Buna göre de net asgari ücret 1.844 lira civarında oluyor. Enflasyon hedefine göre ise rakam bin 927 lira. Bu yıl gündeme gelen ikinci bir talep ise uygulamanın ocak yerine aralıktan itibaren başlaması. Bu da komisyonun kasımda toplanıp kararını vermesi anlamına geliyor. İşveren kesimi ise asgari ücret üzerinden sağlanan teşviklerin devamını bekliyor. Özellikle ilave istihdamda vergi ve primleri iki yıldır kamu karşılıyor."

AÇLIK SINIRI 1857 LİRA

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), açlık ve yoksulluk sınırına ilişkin Eylül ayı raporunu yayımladı.

Rapora göre, yoksulluk sınırındaki artış, asgari ücretteki artışın yaklaşık altı katı olurken, açlık sınırı bir ayda 108, yoksulluk sınırı ise 374 lira arttı.

Asgari ücretin 1603 lira olduğu Türkiye'de açlık sınırı bin 857, yoksuluk sınırı ise 6 bin 424 liraya yükseldi.    

asgari ücret