Kılıçdaroğlu: Erdoğan nereye gitti bu para?

''Millet unutabilir ama Kılıçdaroğlu unutmaz.''

Kılıçdaroğlu: Erdoğan nereye gitti bu para?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Sayın Erdoğan 3 Ağustos'ta 100 günlük icraat raporunu açıkladı. 100 gün doldu, ne oldu? Birincisi şu: 100 günlük programının açılışında, 'Yastık altından gelin, dövizlerinizi çıkarın; dolar ve avrolarınızı çıkarın. Yerli ve milli direnişinizi ortaya koyun' dediler. Kimi vatandaşlarımız sahte dolar, 1 dolar alıp meydanlarda yaktı, havuz medyasında ve televizyonlarında yayınlandı. 100 günün sonunda bankalarda döviz hesabı arttı, yerliler azaldı. Çünkü bizim insanımız zeki, tasarrufunu saklamak ister. Sana bakıyor, bu lüks şatafat için mi para vereceğim diyor; çoluğunun çocuğunun hakkını düşünüyor.

"KİM EMEKTEN YANA POLİTİKA İZLİYOR GÖRECEĞİZ"

>> Emekli aylıklarının 1000 TL'ye tamamlanması 100 günde… Ben binlerce kişi var dediğimde Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor dediler. Sonra baktılar sordular SGK'ya var. İlk 100 gün içinde yapacaklardı. Kanun teklifi gelmedi ama biz hazırladık. Bize göre en az 1500 olmalı ama madem 1000 lira söz verdiler. Madem 1000 lira dediler parlamentoya getireceğiz. Bütün emekli kardeşlerimiz de izlesin. Kim emekliden yana politika izliyor göreceğiz.

>> 15 Temmuz şehit ve gazilerinin yakınları için 309 milyon lira para toplandı. Ne oldu bu para? Sevgili Erdoğan duyuyor musun? Nereye gitti bu para?

>> Özel sektörde cesaret edip de sendikalaşabilen işçilere helal olsun. Flormar'da işçiler sendikalı oldu, hepsi işten çıkarıldı. Saray sahip mi çıktı? Yok, 100 günlük plana yazıyorlar sadece. Millet unutabilir ama Kılıçdaroğlu unutmaz. Söz verdiysen arkasında olacaksın.

'İLAÇ YOK, AMELİYAT YAPILAMIYOR'

>> Türkiye bir ekonomik kriz yaşıyor. Ameliyatlar durdu, ilaç yok piyasada. Doktorlar eldiven alacak, eldiven yok. Hasta yakınına eldiven al diyorlar. Valilikler genelge yayınlıyor, hasta sevk etmeyin diye. Piyasada 175 ilaç yok. Ameliyatlar durmuş vaziyette. Bunların dışında hastaneye başvurduğunuzda 14 ayrı ödeme alınıyor. Ne adım atarsanız para ödüyorsunuz ama hiçbir Suriyeli bunu ödemiyor. 35 milyar dolar harcadık diyorlar Suriyelilere, yalan. Onlar da sefalet içerisinde yaşıyor.

>> Tarım Bakanı da enteresan bir bakan. Tavuk, balık yersek kendimize yeteriz diyor. Fransız Devrimi'nde ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler diyorlar ya. Bunun dünyadan haberi yok. Türkiye'nin gerçeğini öğren.

>> İnsanlar geçinemiyorlar, böbreklerini satmaya başladılar. 2 çocuk babası, 29 yaşındaki biri şöyle anlatıyor: İki yıl boyunca iş aradım bulamadım, maddi sıkıntılarım günden güne arttı. Çalıştığım yerlerde de işten çıkarıldım. Çocuklarım ekmek yiyemedikten sonra böbreğimi satacak duruma geldim. Saray'ın bundan haberi var mı, damadın bundan haberi var mı? Her 10 vatandaştan 7'si Türkiye'de kriz var diyor, demeyenler Saray ve çevresi. Dövizle ihale alanlar için kriz yok, vatandaş ise her kuruşun hesabını yapıyor.

'KRİZİN TEK SEBEBİ VAR, BASİRETSİZ YÖNETİM'

>> Bu krizin tek bir sebebi var, basiretsiz yönetim. Freni olmayan bir kamyona bindik, yokuş aşağı gidiyoruz. Fatura kime çıkıyor? Vatandaşa çıkıyor. Kasaya damadını koyarsan böyle olur. Ekonomiyi betona gömersen böyle olur. Üretmek yerine rantı tercih edersen böyle olur.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI'NA TEPKİ

>> "Keşke Yunan galip gelseydi" diyen kişinin önünde diz çöktü. O koltuğu derhal terket!

kemal kılıçdaroğlu