'Cemal Kaşıkçı'nın cesedi parçalara ayrıldı ve konsolosluktan çıkarıldı'

Kaşıkçı cinayetinde 5 şüpheli hakkında idam cezası istendi.

'Cemal Kaşıkçı'nın cesedi parçalara ayrıldı ve konsolosluktan çıkarıldı'

Suudi Savcı, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin, 11 zanlıdan 5'i için idam cezası istendiğini açıkladı. Sputnik'in aktardığına göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın danışmanı Kahtani hakkında da soruşturma açıldı ve Suudi Arabistan'dan çıkışı yasaklandı. Savcı, Kahtani'nin cinayet ekibiyle görüştüğünü açıkladı.

Açıklamada ayrıca, "Kaşıkçı'nın cesedini teslim alan yerel işbirlikçinin yaklaşık görüntüsüne ulaştık. Cinayet talimatını timin başındaki isim verdi" denildi. Şüphelilerden birinin ise, konsolosluktaki kameraları bozduğu bildirildi.

'CESEDİ PARÇALANARAK KONSOLOSLUKTAN ÇIKARILDI'

Kaşıkçı'nın cesedinin akıbetine ilişkin araştırmalar sürmesine karşın, cenazesi bulunamazken, Suudi Savcı, "Cesedi parçalanarak konsolosluktan çıkarıldı" dedi.

'ÖLÜM EMRİ İSTANBUL'DA VERİLDİ'

Öte yandan, Kaşıkçı'nın ölüm emrinin de İstanbul'da verildiği belirtildi.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği başkonsolosluktan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

ORTAK ÇALIŞMA GRUBU KURULMUŞTU

Konuyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan ortak çalışma kurulmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında görevlendirilen bir başsavcı vekili ile bir savcıkoordinesinde konsolosluk binası ile Türkiye'den ayrılan Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'nin konutunda inceleme yapılmıştı.

cemal kaşıkçı