Marmara'da 7.4 şiddetinde deprem bekleniyor

Elazığ Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından, hazırlanan 'Deprem Afetine Hazır Mıyız' konulu konferansa katılan Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Marmara'da 25 yıl içinde 7.4 şiddetinde deprem beklendiğini söyledi.

Marmara'da 7.4 şiddetinde deprem bekleniyor

Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen konferansa, Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki konuşmacı olarak katıldı. Moriwaki, Türkiye'nin deprem konusunda Japonya kadar eğitimli olmadığını belirterek, "Türkiye’ye ilk 1990 yılında geldim. 28 yıldır bu ülkede yaşıyorum. Türk- Japon kültürü birbirine çok benziyor.

'TÜRKİYE DEPREM KONUSUNDA JAPONYA KADAR EĞİTİMLİ DEĞİL'

Maalesef aynı olan ancak olumsuz ortak noktalarımızdan bir tanesi de, deprem. Depremlerde iki ülke çok acı çekiyor. Türkiye, deprem konusunda Japonya kadar eğitimli değil. Elazığ’da, özellikle kuzey Anadolu fay (KAF) hattının geçmesinden dolayı depreme karşı tehlikeli bir bölge. Bundan dolayı sağlam inşaat yapmak gerekir. Aslında, binanın temelini sağlam yaptıktan sonra çok ciddi problemler olmaz. Ben Elazığ’a ilk defa geliyorum. Yüksek yerden Harput’tan baktım. Görünüş olarak çok kötü görünmüyor. Ancak uzaktan değil de daha detaylı bakmak lazım" dedi.

deprem Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kulübü Yoshinori Moriwaki fay hattı