HDP'li Buldan: Hiçbir onurlu Kürt oy vermeyecektir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 'Hiçbir onurlu Kürt, bırakın oy vermeyi çöpünü bile vermeyecektir' dedi.

HDP'li Buldan: Hiçbir onurlu Kürt oy vermeyecektir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Meclisteki grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Buldan, 2 yıldır maaşlarını alamadıkları için bir süredir nöbette olan ve dün polis tarafından gözaltına alındıktan sonra para cezasıyla serbest bırakılan TOKİ işçilerine yönelik, “AKP’nin adalet anlayışı işte budur. 3. Havalimanı işçileri de insanca yaşam istedikleri için tutuklanmıştı. Birçok işçi işinden atıldı. Bunu nefretle kınıyoruz. Hemen her gün iş cinayetlerinde işçiler yaşamlarını kaybediyor. AKP iktidarında bu ülke aynı zamanda işçi mezarlığına döndü. Elbette bunun hesabını da soracağız" dedi.

'LEYLA GÜVEN'LE DAYANIŞMAK İÇİN 2 GÜNLÜK AÇLIK GREVİNE BAŞLIYORUZ'

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın tecrit koşullarına karşı başlattığı açlık greviyle gündemde olan tutuklu milletvekili Leyla Güven'in önemli bir direniş başlattığını söyleyen Buldan şöyle dedi:

"Eğer hep birlikte direnebilirsek bu komployu boşa çıkarabileceğimize inanıyorum. Tüm kamuoyunu Leyla Güven'in direnişini sahiplenmeye aynı talepleri desteklemeye çağırıyorum. Ayaklar altına aldığınız hukuk bir gün size lazım olacak. Tarihi zalimler değil; direnenler kazanır. Tarihin akışını değiştiremeyeceksiniz. Leyla Güven'le dayanışmak adına 10 milletvekilimizde 2 günlük açlık grevine başlayacağız."

AİHM'in Demirtaş'ın serbest bırakılmasına ilişkin de konuşan Buldan, Erdoğan'a "Kendisi Sarayda ama aklı Edirne'de, korkmaya devam etsin" diye seslendi.

'DEMİRTAŞ'IN SİYASETİNDEN, DEMİRTAŞ'IN MEYDANLARA İNMESİNDEN KORKUYORLAR'

Buldan'ın konuşmasından diğer satır başları şöyle:

- AİHM kararının bir an evvel yerine getirilmesi getirilmesi gerekiyor. Demirtaş'ın serbest bırakılması gerekiyor. Ve bu karar emsal kabul edilerek diğer tüm arkadaşlarımızın da derhal özgürlüklerine kavuşması gerekir. Türkiye AİHS'nin bir tarafıdır ve verilen karar bağlayıcıdır. Mahkeme ise Saray'dan aldığı talimatla AİHM kararını uygulamıyor.

- Erdoğan, 'Bu kararı tanımayız' diyor. Siz cumhurbaşkanı mısınız; mahkeme başkanı mı? AİHM'yi tanımayan Erdoğan Kaşıkçı cinayeti için uluslararası alana başvuracağız diyor. Tabii ki başvurabilirsin ama böyle iki yüzlülük olmaz. Demirtaş derhal serbest bırakılmalıdır.

- Demirtaş'ın siyasetinden, Demirtaş'ın meydanlara inmesinden korkuyorlar. Bu yüzden arkadaşlarımızı cezaevinde tutmaya devam ediyorlar. Ayrıca bu bir seçim çalışmasıdır. Erdoğan'ın en büyük seçim politikası bugün yürüttüğü rehin politikasıdır. 

'ONURLU HİÇBİR KÜRT BIRAKIN OYUNU, ÇÖPÜNÜ BİLE VERMEZ'

- Diyarbakır halkının karşısına çıkabilme cesareti gösteren bir aday bulamadılar! İhale gaspçı kayyuma kaldı. Eminiz ki bu kayyuma AKP’liler bile oy vermeyecektir. Onurlu hiçbir Kürt, değerlerine saldırana bırakalım oyunu, çöpünü dahi vermez.

- AKP ve Saray bilmelidir ki, tek bir HDP’li de kalsak bu bayrak asla yere düşmeyecek. Bizim Mazlumlara, Hayrilere, Sakinelere, Denizlere, Mehmet Sincarlara, Berkinlere, Uğur Kaymazlara, Roboski’ye sözümüz var!

hdp öcalan açlık grevi pervin buldan oy