Türkiye dünyada 2. sıradan 118. sıraya geriledi

Türkiye meclisteki kadın oranıyla dünyada ikinci sıradaydı. Şimdi ise 118. sırada.

Türkiye dünyada 2. sıradan 118. sıraya geriledi

Kadınlar ilk defa sandık başında

1930 yılı Türkiye'dekadınların seçim haklarını elde etmelerinin başlangıcı oldu. Yürürlüğe giren Belediye Kanunu ile ilk defa belediye seçimlerine katılma ve aday olma hakkına sahip oldular. 26 Ekim 1933’te de muhtar seçme ve seçilme hakkını elde ettiler. Aydın'da muhtar seçilen Gül Esin, Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olarak tarihe geçti.

İlk kadın milletvekilleri

Türkiye’de kadınlar 5 Aralık 1934 tarihinde milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde etti ve ilk kez 1935 seçimleriyle TBMM'ye 17 kadın girdi. 1936 yılında boşalan milletvekillikleri için yapılan ara seçimde ise bu sayı 18’e çıktı. Fotoğrafta ilk kadın milletvekilllerinden Ferruh Güpgüp, Hatice Özgener, Şekibe İnsel, Nakiye Elgün, Sabiha Gökçül, Mihri Pektaş görülüyor.

Yeni Zelanda kadınlara hak tanıyan ilk ülke oldu

Dünyada kadınlara oy kullanma hakkının tanındığı ilk ülke 1893'te bir İngiltere kolonisi olan Yeni Zelanda oldu. Yeni Zelanda'da kadınların seçilme hakkı elde etmesi ise 1919'u buldu.

Almanya 100. yılını kutladı

Almanya, bu yıl kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 100. yılını kutladı. 1933 yılında Nazilerin iktidara gelmesiyle birlikte kadınlar seçilme hakkını kaybettiler. Fakat II. Dünya Savaşı sonrasında hazırlanan yeni anayasayla bu hakkı yeniden elde ettiler.

ABD’li kadınlar neredeyse yarım asırlık bir mücadelenin sonucunda 1920 yılında yasal olarak seçme ve seçilme haklarına kavuştular.

Kadınlar İngiltere'de oy verme hakkına 1928 yılında sahip oldu.

İran'da kadın hakları

İran'da kadınlar Şah Muhammed Rıza Pehlevi'nin 1963 yılında yaptığı Beyaz Devrim sonucunda ilk defa seçme ve seçilme hakkına sahip oldu ve İsviçre’den çok daha önce Meclise 6 milletvekili sokabildi. 1979'daki İran Devrimi'nden sonra ise kadın hakları mücadelesi büyük bir darbe aldı ve kadınlar her alanda büyük kısıtlamalarla karşılaştı.

Suudi Arabistan sonuncu sırada

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı en son Suudi Arabistan'da tanındı. Suudi kadınlar ilk defa 2015 yılındaki yerel seçimlerde sandığa gidebildiler ve ilk kez bir kadın, belediye meclisine seçildi. Fakat kadınların seçimlerde kampanya yapmasına izin verilmedi.

 

 

KADIN SEÇME VE SEÇİLME HAKKI türkiye