Akciğer ağrısı neden olur?

Akciğerlerde acı reseptörleri bulunmadığı için yakın bölgelerdeki ağrı akciğer ile karıştırılabiliyor.

Akciğer ağrısı neden olur?

Akciğer ya da yakın bölgelerde hissedilen ağrılaların birçok nedeni olabilir. Ağrıların nedenleri şunlar olabilmekle birlikte yine en doğru tanı için doktora görünmekte fayda var.

Plörezi (Akciğer Zarı İltihabı)

Plörezi, göğüs duvarını ve akciğerleri kaplayan ince zarın iltihaplanması ve şişmesidir. Plörezi virüsler veya bakteriler nedeniyle ortaya çıkabilir. Belirtisi göğsün bir tarafında ağrıdır. Ama bu ağrı kola ve mideye yayılabilir.

Hiperventilasyon (Hızlı ve Derin Solunum)

Hiperventilasyon derin ve hızlı bir şekilde solunumu ifade eder. Bu durum genellikle kaygılı ve panik durumlarında ortaya çıkar. Kalp sorunları, hamilelik, enfeksiyonlar, stres ve fazla kafein de neden olabilir.

 Pnömatoraks

Akciğerlerdeki bir hasar sonucu havanın göğüs boşluğuna kaçması durumudur. Nefes aldıkça acı daha da artar. Buna ek olarak tansiyon düşüklüğü görülebilir.

 Astım

Solunum yolunda tahrişe neden olarak, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk ve öksürme ile kendini belli eder.

 Plevral Efüzyon

Akciğer zarları ve göğüs boşluğu arasında fazla sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkar. Belirtileri öksürdükçe artan göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır.

 Akciğer Kanseri

Çoğu durumda, akciğer kanseri hastaları bu durumu çok geç fark ederler. Belirtilerden bazıları göğüste ağrı, sürekli öksürme, iştah ve kilo kaybı, nefes darlığı ve kan öksürmedir. Akciğer kanseri birkaç biçimde sırt ağrısına yol açar. Tümör tek başına baskı uygulayıp sırtta ağrıya neden olabilir. Kanser göğüs bölgesindeki sinirleri tahriş ettiği için bu sırt ağrısı olarak algılanabilir. ... Akciğer kanseri nedeniyle meydana gelen sırt ağrısı genelde sırtın üst kısmı ile ortasında olur.

 Çok Sigara İçme

Eğer çok sigara içiyorsanız, bu solunum yolunda tahrişe neden olmuş olabilir. Derin nefes aldığınızda acı hissedersiniz.

Akciğer Apsesi veya Zatürre

Bu tarz enfeksiyonlar derin göğüs ağrılarında neden olabilir. Zatürre bir anda ateş, üşüme ve öksürme gibi belirtilerle ortaya çıkar.

akciğer ağrısı