CHP'li Şeker: Trenlerin kafa kafaya çarpışması da mı fıtrat?

CHP'li Ali Şeker, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a soru sordu.

CHP'li Şeker: Trenlerin kafa kafaya çarpışması da mı fıtrat?

Tren kazaları için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlamasıistemiyle soru önergesi verildi.

CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker verdiği soru önergesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ankara Marşandiz kazasının ardından, İstanbul Florya’da yaşanan kaza incelendiğinde, sinyalizasyon sisteminin yapılmadığı anlaşılıyor. Bu çağda sinyalizasyonu yapmak yerine telsizle haberleşmek hangi aklın ürünü? İşi alan Cengiz inşaat olunca sinyalizasyona gerek yok mu diyorsunuz? Bu çağda demiryolu taşımacılığının fıtratında trenlerin kafa kafaya çarpışması mı var?” dedi.

CHP’li Şeker, önergesinde aşağıdaki sorulara yanıt istedi:

1. 2006’da CR1 adıyla 863 milyon Euro’ya, 2011’de CR3 adıyla 1 milyar 42 milyon Euro’ya ihale edilen işin gerçek maliyeti nedir?

2. CR1 adıyla yapılan ihaleyi 2006’da kazanan ve 2010 yılında tek taraflı fesih ederek işi bırakan AMD Konsorsiyumu söz konusu işte taahhütlerinin ne kadarını yerine getirmiştir? Bu taahhütler karşılığında kazandığı hakediş tutarı nedir? AMD Konsorsiyumu’na yapılan ödeme tutarı ne kadardır? Faaliyete hala geçmeyen hatta kullanılacak tren vagonları ve lokomotifleri neden yıllar önce teslim alınarak yıpranmaya terk edilmiştir?

3. CR1 ihalesi ile CR3 ihaleleri arasında hat uzunluğu ve kapsamı açısından ne farklar vardır? CR1 sözleşmesi ile CR3 arasındaki 179 milyon euroluk farkın sebebi nedir?

4. 2011 yılında CR3 adıyla yapılan ihaleyi kazanan OHL Dimetronic firması taahhütlerinin ne kadarını yerine getirmiştir? Yaptığı işler karşılığında hakediş tutarı ne kadardır? OHL Dimetronic Konsorsiyumu’na yapılan ödeme tutarı ne kadardır?

5. 2011 yılından sonra CR3 veya CR3 projesini kapsayan iş için başka bir isimle herhangi bir ihale yapılmış mıdır? Yapıldıysa bu ihale kapsamı nedir? Hangi firmalar ne kadar fiyat teklifi vermiştir? Hangi firma ihaleyi kazanmıştır?

6. 21 Eylül 2018 tarihli Posta gazetesinde şahsınıza atfen yapılan haberdeki “işin bedeli 1.394.460.173 avrodur. 843.368.670 avro ödeme yapılmıştır” açıklamaları doğru mudur?

7. 21 Eylül 2018 tarihli Posta gazetesinde yer alan haber doğruysa; 1.394.460.173 avro bedelli projenin ihalesi ne zaman yapılmıştır? Bu proje ihalesinin kapsamı nedir? Hangi firmalar teklif vermiştir? İhaleyi hangi firma kazanmıştır? İhaleyi kazanan firma taahhütlerinin ne kadarını yerine getirmiştir? Bunun karşılığında hakediş tutarı ne kadardır? Kendisine ne kadar ödeme yapılmıştır?

8. Söz konusu haber gerçek değilse, haber ile ilgili bir düzeltme/yalanlama yapılmış mıdır?

9. 2011 yılında OHL Dimetronic firmasının 1.042.079.084 Euro bedelle kazandığı ihaleye 304 milyon Euro (yaklaşık 1 milyar 900 milyon ₺) daha yüksek teklif vererek (teklif tutarı 1.346.326.300 eurodur) ihaleyi kaybeden Cengiz İnşaat CR3 projesine hangi yöntemle dahil edilmiştir?

10. Cengiz Kolin Kalyon ortaklığı CR1 ve CR3 adıyla veya aynı işi kapsayan ve başka bir adla düzenlenen herhangi bir ihaleyi kazanmış mıdır? Cengiz Kolin Kalyon ortaklığı CR3 ihalesini kazanan OHL Dimetronic firmasının ortağı mıdır? Cengiz Kolin Kalyon ortaklığı CR3 ihalesini kazanan ve işi yürüten OHL Dimetronic firmasının taşeron şirketi midir?

11. 2006 yılında yapılan ihalede, yer terklerinin yapılmasının ardından başlanacak iş için 48 ay yapım süresi öngörülmesine rağmen, aradan geçen toplam 12 yılı aşkın süre sonunda işin bitirilememiş ve hattın hizmete açılamamış olmasını açıklayabilir misiniz? Bu gecikmenin sorumlusu kim ya da kimlerdir? Sorumlular hakkında herhangi bir idari ve adli süreç başlatılması düşünülmekte midir?

12. Marmaray projesinin bir parçası ve ikinci etabı olarak anılan bu projenin 2006 yılından beri tamamlanamamasının vatandaşa çektirdiği çile dışında, Hazine üzerinde yarattığı zararın boyutu ne kadardır? TCDD’nin mahrum kaldığı gelir ne kadardır? Bu gelir kaybının tazmini için nasıl bir işlem yapılması düşünülmektedir?

13. 12 Ocak 2019 tarihinde yaşanan kazanın projeyi 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde tamamlamak için taşeron firmaların aceleci davranması sebebiyle gerçekleştiği yönündeki iddialar doğru mudur? Bu iddiaların araştırılması için ne gibi çalışmalar başlatılmıştır?

14. 2002 yılından bugüne dek dünyada devlet altyapı ihalelerinden en fazla pay alan ilk 10 şirket sıralamasında yer alan 5 şirketten Cengiz, Kalyon, Kolin, Limak, MNG firmalarına verilen projeler nelerdir? Bu projelerin Hazine’ye toplam maliyeti ne kadardır?

15. Sirkeci-Halkalı arasında yapımı devam eden proje güzergahını; yoğun konut projelerinin yapıldığı, milyonlarca insanın halen yaşadığı, gelecekte büyüme ve nüfus yoğunluğunun daha da artacağı bilinen bölgede Ispartakule-Bahçeşehir-Esenkent (Hoşdere)-Hadımköy duraklarını eklenerek uzatmayı; milyonlarca insanın kent merkezine ulaşımını raylı sistemle sağlamayı ve İstanbul’un trafik sorununu çözmek konusunda katkı sağlamayı düşünüyor musunuz?

ali şeker tren kazası cengiz inşaat