Kadınlar: Kimse çarpıtmasın, ıslıklar ezana değil polise, gaz sıkarak ezanı dinlemeyen polisti

Erdoğan'ın 8 Mart'ta 'ezanın kadınlar tarafından ıslıklandığı' iddiasına tepki gösteren 'Feminist Gece Yürüyüşü', yazılı açıklama yaptı.

Kadınlar: Kimse çarpıtmasın, ıslıklar ezana değil polise, gaz sıkarak ezanı dinlemeyen polisti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Adana mitinginde dile getirdiği 'kadınlar ezanı ıslıkladı' suçlaması nedeniyle '17. Feminist Gece Yürüyüşü', yazılı bir açıklama yaptı.

BUNUN ADI KADIN DÜŞMANLIĞI

Yürüyüş yapmak isteyen kadınların polis şiddetine maruz kaldığı belirtilen açıklamada, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul Taksim’de 17. Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan/katılmaya çalışan on binlerce kadına uygulanan polis şiddetinin üzeri ayrıştırıcı-kutuplaştırıcı dille, seçim malzemesi de yapılarak, yalan haberle ve nefretle örtülemez. Başka kılıflara bürünmeye çalışılsa da bunun adı, kadın düşmanlığı” denildi.

ASIL POLİS GAZ SIKARKEN EZAN DİNLEMEDİ

Yürüyüşün, 16 yıldır sorun yaşanmadan yapıldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Polis kadınların yolunu keserken, bir araya getirmezken, gaz sıkarken, arama yaparken ezan dinlemedi. 8 Mart’ta sesini yükseltmeye gelen kadınların kalabalığı polis barikatları arasına sıkıştırılmaya çalışıldı. Sığmadık. 16 yıldır yürüdüğümüz güzergâhta, yürümemizi engelleyip bizi caminin yanında tutanlar şimdi de kalkmış ezana karşısınız diyor. Kimse çarpıtmasın: Bizim isyanımız polis barikatına, kadınların yürüyüşünü, 8 Mart’ı engellemek isteyenlere… Biz 17 yıldır o caddedeyiz, her yıl aynı saatte sesimizi yükseltiyoruz. Toplumu bölen değil, beraber eşit ve özgür bir hayatı kuracak politikalarda ısrarcı olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyoruz. Biz kadınların derdi ortak; bizim derdimiz patriyarkayla, kadın düşmanlığıyla!”