Hollanda saldırganı Gökmen Tanış kimdir?

Hollanda'nın Utrecht kentinde bir tramwayda yapılan silahlı saldırıda zanlının Türkiye doğumlu Gökmen Tanış olduğu açıklandı.

Hollanda saldırganı Gökmen Tanış kimdir?

Hollanda'da 'terör' alarmına yol açan saldırının zanlısı olduğu belirtilen Tanış'ın kim olduğuyla ilgili farklı bilgilere ulaşıldı.

Utrecht polisi Twitter hesabından yaptığı duyuruda 37 yaşındaki Tanış'a yaklaşılmaması ve onu görenlerin de güvenlik birimlerine bildirilmesini istedi.

Türkiye vatandaşı Tanış'ın Yozgat doğumlu ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile bağlantısı olduğu iddia edildi.

BBC Türkçe’ye konuşan ve Utrecht'te yaşayan Türk bir iş adamının verdiği bilgiye göre Tanış daha önce Çeçenistan'a gidip savaştı.

IŞİD ile bağlantısı olduğu için Tanış'ın birkaç sene önce tutuklanıp bırakıldığını belirten iş adamı, onunla ilgili "Türk toplumuna pek karışmazdı, münzevi bir tipti." ifadelerini kullandı.

Tramvayda ateş açarak en az üç kişiyi öldüren, çok sayıda kişiyi yaralayan saldırganın bir araçla kaçtıktan sonra bir binada sıkıştırıldığı iddia edildi.

Sokak röportajında muhabiri taciz eden kişi Tanış mı?

2011'de GeenStijl isimli web sitesinin sokak röportajı yaptığı kişinin Hollanda'daki kanlı saldırıyı gerçekleştirilen Gökmen Tanış olduğu iddia edildi. Videodaki kişinin Gökmen Tanış olduğunu iddia eden gazeteci Chantal Hanse, Gökmen Tanış'ın tacizine maruz kalıyor.

Videoda kendisine sorular yönelten muhabiri taciz edici şekilde konuşan Gökmen Tanış, "Bütün kıçın açık ve sen bir demokratsın" diyor.