Seçim sonuçları dünya basınında: Büyük gerileme

Ankara ve İzmir'i CHP alırken YSK CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'da önde olduğunu açıkladı.

Seçim sonuçları dünya basınında: Büyük gerileme

AKP'nin başkent Ankara'nın da aralarında olduğu 9 şehri kaybettiği 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul'da CHP adayı Ekrem İmamoğlu önde giderken, iktidarın oy oranlarıyla ilgili haber ve yorumlar dünya basınında önemli gündem maddeleri arasında yer aldı. Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesi AKP’nin Ankara’yı kaybetmesi ve ilk sonuçlara göre İstanbul’u da kaybetme riski olmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarı için ‘bir darbe’ olarak yorumladı

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesinin haberinde “Bu seçimler Erdoğan’ın 16 yıllık iktidarı için bir referanduma dönüştü ve ülkedeki ekonomik durum Erdoğan’a olan halk desteğini azaltmaya başladı” dendi.

“İlk sonuçlar AKP’nin iktidara geldiği 2002’den bu yana aldığı ilk önemli yenilginin işaretleri” yorumunu yapan gazete, Türkiye’de son ekonomik koşulları ve AKP’nin beka meselesine odaklanan kampanya stratejisini özetledi. Guardian, muhalefetin, enflasyon ve artan işsizlik nedeniyle AKP’li seçmenin yönünü başka tarafa çekmesi umutlarının boşa çıkmadığı yorumunu yaptı.

Financial Times gazetesi de seçimle ilgili haberinde iktidar ittifakının oylarının yüzde 50’den fazlasını aldığı için rahatlamış olabileceğini belirtirken “Ama şehirleri kaybetmek, karlı anlaşmalar ve iş imkânları dâhil bu şehirlerle birlikte gelen himaye ağının kontrolünü de kaybetmek anlamına gelir” dedi.

'BÜYÜK BİR GERİLEME'

New York Times gazetesi de ilk sonuçların Erdoğan’ın ‘Ankara ve İstanbul’u kaybettiğine’ işaret ettiğini belirtip bu sonuçların Erdoğan’ın iktidarı için büyük bir gerileme olarak görülebileceğini yazdı. BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, kampanya süreci, ekonomik durum ve büyük şehirlerin Erdoğan açısından önemi okurlara özetlendi. Gazete Türkiye’nin ABD ile yaşadığı sorunları da hatırlattı.