Türkiye Gazeteciler Federasyonu’ndan AA Genel Müdürü’ne istifa çağrısı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), seçim gecesi veri akışını durduran Anadolu Ajansı’nın Genel Müdürü Şenol Kazancı’ya istifa çağrısında bulundu.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’ndan AA Genel Müdürü’ne istifa çağrısı

TGF’den yapılan açıklamada, AA’nın 24 Haziran 2018’deki seçimlerde sonuçları sandıklar tam olarak açılmadan kamuoyuna duyurduğu  hatırlatılarak, “31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçiminde ise yetkili haber kurumu olmasına karşın 11 saat süre ile seçim sonuçlarını mazeretsiz olarak durdurmuş ve kamuoyuna bunun sebebini açıklamamıştır. Anadolu Ajansını bu tutum ve davranışı kara bir leke olarak tarihe geçmiş, demokrasilerin gereği olan anayasal haber alma hakkı konusunda abonelerine ve Türk Halkına karşı yükümlülüklerini yerine getirememiştir” dendi.

"Anadolu Ajansı'nın bu tutum ve davranışı kara bir leke olarak tarihe geçmiştir"

Türkiye’nin tek kamu ajansının ‘başarısız’ olduğu ve ‘halkın haber alma özgürlüğünün kısıtlandığı’ yorumunda bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye’nin en nitelikli ve güvenilir haber ajansı olan Anadolu Ajansı, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde seçim sonuçlarını sandıklar tam olarak açılmadan erkenden kamuoyuna duyurmuş, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçiminde ise yetkili haber kurumu olmasına karşın 11 saat süre ile seçim sonuçlarını mazeretsiz olarak durdurmuş ve kamuoyuna bunun sebebini açıklamamıştır. Anadolu Ajansı'nın bu tutum ve davranışı kara bir leke olarak tarihe geçmiş, demokrasilerin gereği olan anayasal haber alma hakkı konusunda abonelerine ve Türk Halkına karşı yükümlülüklerini yerine getirememiştir.

“YSK Başkanı’nın yapmış olduğu açıklama ile kurumun YSK ile herhangi bir anlaşması olmadığı, sandık sonuçlarının ise hangi kaynaktan nasıl elde edildiği bilinmemektedir. Bu da kamuoyunu demokrasiden uzak bir kaosa sürüklemektedir.

“Türkiye’nin tek kamu ajansı olarak başarısız olmuş, seçimlerdeki halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlamış, basın yayın ilkelerine aykırı hareket ederek tarihi başarılarla dolu olan Ajansın ismi lekelenmiştir. Buna vesile olan ve şu ana kadar herhangi bir açıklama yapma gereği duymayan Anadolu Ajansı Genel Müdürü  Şenol Kazancı derhal istifa etmelidir."

 

Ne olmuştu?

Seçim gecesi abonelerine sandık verisi sağlayan Türkiye’deki tek haber ajansı olan AA’daki veri akışı, İstanbul’da seçim yarışını başabaş götüren Ekrem Imamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkının kapanması sırasında kesilmişti. Yaklaşık 3 saat boyunca AA verileri güncellenmezken, kurumdan yapılan açıklamada  “AA Seçim Yayın Sistemine sahadan veri akışı gerçekleşmemektedir. Sahadan veya YSK’den veriler ulaştığında sonuçların aktarımı sürecektir” denmişti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, AA’nın kesinti açıklamasında YSK'yı işaret etmesinin ardından "Anadolu Ajansı benim müşterim değil benden veri almıyor. Nereden alıyor bilmiyorum. Akşam, Anadolu Ajansı 90’ları gösterdiğinde ben sisteme daha yeni girmeye başlamıştır” açıklamasında bulunmuştu.