AKP'li Yavuz: Eğer tüm oylar sayılsaydı seçim lehimize sonuçlanacaktı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul seçiminin iptali ve yenilenmesi talebiyle olağanüstü itiraz dilekçesini YSK'ya verdi. Yavuz ve yanındaki heyet YSK'ya 3 bavulla geldi.

AKP'li Yavuz: Eğer tüm oylar sayılsaydı seçim lehimize sonuçlanacaktı
Haberin videosu için tıklayın!

AK Parti'nin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul'daki seçim sonuçlarına olağanüstü itirazda bulunmak üzere hazırladıkları dilekçeyi Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim etti.

AK Parti'nin olağanüstü itiraz dilekçesinin yanı sıra belgeler bulunan 3 bavulun da YSK'ye getirildiği görüldü. İtiraz dilekçesinin yaklaşık 50 sayfadan oluştuğu, bavullarda ise delil klasörlerinin yer aldığı belirtildi.

'TÜM OYLAR SAYILSAYDI SEÇİM LEHİMİZE SONUÇLANACAKTI'

YSK çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan AK Partili Yavuz, "İBB seçimlerinin iptali ve yenilenmesine ilişkin olağanüstü itirazda bulunmak üzere geldik ve belgeleri YSK'ya sunduk" dedi.

"Tüm oylar sayılsaydı seçim lehimize sonuçlanacaktı" diyen Yavuz'un açıklamaları şöyle:

- Yüksek Seçim Kurulu kararı hepimizi bağlar. Ama ortada bir şüphe var ve bu şüpheyi gideremedik. Daha maddi hataların düzeltimi, geçersiz oyların sayımı ve tüm oyların sadece yüzde 10'u kadar sayılmışken, bu fark 29 binlerden 13 bin 900'lere indi. İddia ediyoruz ki bunların tamamı sayılsaydı veya bu şüpheleri ortadan kaldıracak adımlar atılsaydı, bizim rakamlar gerçekti ve bizim lehimize bu seçim sonuçlanacaktı.

- Sayım döküm çizelgelerinden 5 bin 388'i mühürsüz. Birbirine çok yakın oy oranı var ama geçersizlere, maddi hatalara gelince yüzde 85,5 oranında AK Parti'nin aleyhine kayda geçme söz konusu.

- Ne hikmetse, yanına 'oy kullanamaz' şerhi düşmeden 5 bin 287 hükümlü, İstanbul'daki seçmen kayıtlarında yer almış.

İTİRAZ KABUL EDİLİRSE 2 HAZİRAN'DA SEÇİM TEKRARLANACAK

Resmi olmayan sonuçlara göre CHP’li Ekrem İmamoğlu, seçimi AK Partili rakibi Binali Yıldırım'ın önünde bitirerek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti.

AK Parti 31 Mart seçimlerinde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle Büyükçekmece için YSK'ya başvurmuştu. YSK, İstanbul sonuçlarıyla birlikte değerlendirmek üzere Büyükçekmece kararını ertelemişti.

YSK, bu hafta AK Parti'nin başvurusunu ele alacak ve Büyükçekmece ile İstanbul seçimlerinin iptali konusunda bir karara varacak. Talepler kabul edilirse 2 Haziran'da seçim tekrarlanacak.