İmamoğlu: Türkü, Kürdü, Rumu, Ermeniyi selamlıyorum

İstanbul'da yaşayanlar arasında ayrım yapmayacağını ifade eden İmamoğlu, 'Hangi ırktan ve mezhepten olursa olsun, ayrım yapmadan yöneteceğiz. Bu şehre ve bu güzel insanlara barış getiriyoruz, sevgi ve saygıyı getiriyoruz. Bu şehirde yaşayan herkesi selamlıyorum. Kürdü, Türkü selamlıyorum. Bu şehrin Sünnilerini, Alevilerini selamlıyorum. Bu şehrin Hristiyanlarını, Ermenilerini, Rumlarını selamlıyorum.' diye konuştu.

İmamoğlu: Türkü, Kürdü, Rumu, Ermeniyi selamlıyorum

31 Mart seçimlerinde 4 milyon 169 bin 765 seçmenin oyunu alan CHP'li Ekrem İmamoğlu, 17 gün sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devraldı.  İmamoğlu, görevi devraldıktan sonra yaptığı konuşmada "Artık bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok" dedi.

İmamoğlu,sözlerine şöyle devam etti:

"Toplumun demokrasiye yönelik inancından ve mücadelesinden asla vazgeçmedik; bu şehirde yaşayan 16 milyon insanın hakkını yedirtmeyiz dedik, yedirmedik.

Bu şehrin yönetimini yürüten belediye, 16 milyon insanına hizmet etmeye bugün itibariyle başlamıştır.

Bundan bundan sıra bizde; bu şehirde yaşayan insanların maneviyatını, yaşam biçimini koruyarak yolumuza devam edeceğiz."

Sayın başkanımıza teşekkür ediyorum. Geçmişten bu yana kimin emeği geçmişse teşekkür ediyorum. Bize de inşallah aynı centilmenlikle görevi devretmek nasip olur.

Ufak tefek aksilikler oldu. Büyük bir sıkıntı olmadan Çağlayan Adiyesi'ndeki sorunu çözdük. 16 milyon insanın emanetçisiyiz. Şehrin sorunlarını hep birlikte çözeceğiz. Bu şehrin maneviyatını taşıyan bir insanım. Bu hafta sonu tüm İstanbulluları buraya davet edeceğiz, yeri ve saati açıklayacağız.

Hızlıca görevimize başlamak ve belediye bünyesindeki birçok konuya hakim olmak istiyoruz."

Haktan, hukuktan, adaletten asla vazgeçmedik. Bu şehrin adalet duygusundan asla vazgeçmedik, geçmeyeceğiz. Cumhuriyetten, inancımızdan, Mustafa Kemal Atatürk’ten vazgeçmedik."

Sokaklarda meydanlarda hep anlattık; birbirimize hep gülümseyeceğiz. Artık kıyıda köşede kalan yok. Artık kaymak tabakası, varoşu yok. Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok, paylaşmak var. Nerede nasıl olursam olayım kimsenin hakkını yemedim, kimsenin hakkını da yedirmeyeceğim.

"İyi Parti, AKP, MHP, HDP ve Saadet Partililere hizmet edeceğim"

Bakın esas olan, bu şehre, millete bu dünyaya hizmet. Biz bu ülkenin insanına hizmet etmeye geliyoruz. İyi Partililere, AK Partililere, MHP'lilere, HDP'lilere, Saadet Partililere hizmet edeceğim. 

Bu şehrin gençlerine arkadaş olmaya geliyorum. Bu şehir kadın dostu bir şehir olacak. Bana oy versin vermesin herkesin yol arkadaşlığına talebim. 

"Eğer tökezlersem elimden tutup kaldırmaya var mısınız"

Ben de sizden bir söz istiyorum. Ben bir gün hata yapabilirim. Eksiğim olabilir, ayağım tökezleye bilirim. Elimden tutup kaldırmaya var mısınız. 

O çuvalların başında bekleyen demokrasi nöbetçilerine teşekkür ediyorum. Genel Başkanıma, grup başkanlarıma, milletvekillerime teşekkür ediyorum. Beni yetiştiren, beni bu şekilde sizlerle tanıştıran partime teşekkür ediyorum. Partimin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Aynı şekilde benim bu sürecime tüm içten duygularıyla, ittifakımız olan  dimdik duran İyi Parti'ye teşekkür ediyorum. Sayın Meral Akşener'e teşekkür ediyorum. İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu'na ve İyi Parti İstanbul Başkanı Buğra Kavuncu'ya teşekkür ediyorum. İstanbul'un gönüllülerine, bu şehrin herkese bütün yaşayanlarına, oy versin vermesin bütün yaşayanlarına teşekkür ediyorum.

Size dünyanın en demokrat belediye başkanlığı, şeffaflık sözünü veriyorum. Bugünden sonra çok çalışacağımız günler başlayacak.

Çok işimiz var. Bu şehrin, akılla, bilimle sanatla buluşturacağız. Sizleri boş işlerle uğraştırmayacağız. Sizlere en demokratik belediyeyi vaat ediyoruz.

Bu şehri emanet alıp emanet vereceğiz. Bu şehre emek veren belediye başkanlarına şükranlarımı sunuyorum."

Belediye başkanlığı yaparken o kadar çok çalışacağım ki beni daha çok seveceksiniz. Size söz veriyorum.

Size gelişmiş bir şehirde mutlu bir yaşam vaat ettim. Beni aileme,  bu millete, cumhuriyete ve Atatürk'e mahcup etme. 

Bir kez daha Anıtkabir'e gideceğiz." 

Kılıçdaroğlu: Teşekkürler İstanbul!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu İBB binasındayken sosyal medya hesabı Twitter'da "Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması ile kazanan 16 milyon İstanbullu oldu. Söz verdiği gibi; bundan sonra bütün İstanbul'u kucaklayan bir belediye başkanı olacak, bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Teşekkürler İstanbul!" mesajını paylaştı.

İBB Başkanlığı devir teslim töreni için Mevlüt Uysal'ın yanına giden CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, "Ekrem İmamoğlu'nu bekliyoruz" dedi.