Putin: Ülkemizin faşizm karşısında zafer kazanmasının özel bir yeri var

Nazi Almanyası'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyet güçleri karşısındaki yenilgisinin 74. yıldönümü nedeniyle, Rusya'nın başkenti Moskova'da yer alan Kızıl Meydan'da Zafer Bayramı geçidi düzenleniyor.

 Putin: Ülkemizin faşizm karşısında zafer kazanmasının özel bir yeri var

Kızıl Meydan'daki devasa askeri geçit törenine binlerce asker ve içlerinden bazıları yeni olmak üzere onlarca askeri araç katılacak.

Askeri geçitteki ilklerden biri, üst düzey askeri personelin taşınması için, Rusya yapımı yeni makam aracı Aurus'un üstü açık modelinin kullanılacak olması. Şimdiye kadar geçitlerde geleneksel olarak yerli ZİL model araçlar kullanılıyordu.

Bu yıl da geçit töreninde Rusya lideri Vladimir Putin'in bir konuşma yapması ve İkinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu çağrısında bulunması bekleniyor.

Askeri araçların geçidiyle devam edecek olan tören savaş uçakları ve helikopterlerin havada yapacakları geçişle tamamlanması bekleniyor.

Putin: Rusya, terörizm ve neo-Nazizm’e karşı koymak isteyen herkesle işbirliğine açık

Rusya Devlet Başkanı Putin, Nazi Almanyası'nın Sovyet güçleri karşısındaki yenilgisinin 74. Yıldönümü nedeniyle Zafer Bayramı konuşmasını yapıyor:

* Zafer Bayramı'nızı kutlarım. Bugün, hem gurur hem de keder günümüz. Nazizmi yenip vatanımızı koruyanlara minnettarlığımız sonsuz. Ülkemizin tarihinde bir dizi kahramanca başarı bulunuyor fakat Nazizm karşısında zafer kazanılmasının özel bir yeri var.

* İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilere karşı savaşan Sovyet askerlerinin yarısından fazlası 20 yaşında dahi değildi. Askerlerimiz ülkemizin özgürlüğü için hayatlarını feda etmekten çekinmedi. ‘Ölürüz fakat teslim olmayız’ dediler. Onların cesaretini ve ülkemiz için kendilerini feda edişlerini asla unutmayacağız.

* Birçok ülkenin savaş yıllarında olanları kasıtlı olarak çarpıtmaya çalıştığını görüyoruz. 
* Gerçek kahramanları korumak, bizim için kutsal bir görev. Artık hepimiz farklı ülkelerde yaşasak da beraber ortaya koyduğumuz kahramanlığı kimse bölüp parçalara ayıramaz.
* Rusya, terörizm ve neo-Nazizm’e karşı koymak isteyen herkesle işbirliğine açık.