Karar yazarı Kahveci: Emekli maaşları ve bayram ikramiyelerinin SGK bütçesinden ödenmesinin imkânı yok

Karar yazarı İbrahim Kahveci, bugünkü yazısında emekli maaşları ve bayram ikramiyelerinin SGK bütçesinden karşılanamayacağını söyledi. Kahveci bu giderlerin bütçeden ödeneceğini iddia etti. Kahveci, "Bütçeden “Devlete iş yaptım, ödemem geldi” diye bekleyenler var ise bir süre daha bekleyecekler. Durum biraz zor." dedi.

Karar yazarı Kahveci: Emekli maaşları ve bayram ikramiyelerinin SGK bütçesinden ödenmesinin imkânı yok
2019-05-31 12:45:26    

Kahveci’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:


Bir okurdan:

“Yazınızı okurken bir teşvik uygulaması aklıma geldi. Biz işverenler olarak bazı teşviklerden yararlanıyoruz. Mesela ben 27103’ten bir kişi çalıştırıyorum, başkaları da var aynı şekilde. Devlet bize 1 Şubat ile 30 Nisan arası ek istihdam yaratanlara ilk 3 ay ücret + prim devam eden 6 ayda ise yüzde 100 prim desteği verecekti. Ücret desteğini ise direkt çalışanın hesabına yatırmayacak, işveren tarafından ödenen 2020 lirayı SSK prim borçlarından düşecekti. Ama biz hazirana giriyoruz böyle bir para gelmiyor.”
Ne diyeyim şimdi okura... Efendim bütün parayı 31 Mart seçimleri için harcadık, ayağımızı da yorganımıza göre uzatamıyoruz mu diyeyim.
Bakınız 31 Mart seçimlerine giderken devletin kasasından verdikçe verdik ve para bitti. Çünkü, devlet gelir de elde edemiyor. Sebebi de duran ekonomi...
2019 ilk 4 ayında vergi gelirleri sadece ve sadece yüzde 6,4 artışla 190 milyar 852 milyon liradan, 203 milyar 33 milyon liraya yükselebildi.
Şimdi emekli maaşları var...
Bayram ikramiyeleri var.
Bu paraların SGK bütçesinden ödenmesinin imkânı yok.
O zaman bütçeden aktarılacak ve ödenecek.
Bütçeden “Devlete iş yaptım, ödemem geldi” diye bekleyenler var ise bir süre daha bekleyecekler.
Durum biraz zor."