İran'da 'İslam'a aykırı' iddiasıyla 547 restoran kapatıldı

İran'da 'İslami kurallara aykırı olduğu' gerekçesiyle son 10 günde 547 restoranın kapatıldığı açıklandı.

İran'da 'İslam'a aykırı' iddiasıyla 547 restoran kapatıldı

İran emniyetinden yapılan açıklamada, "İslami kuralların uygulanmadığı restoran ve kafelerin sahipleriyle yüzleşildi, bu operasyon sırasında 547 işyeri kapatıldı ve kuralları ihlal eden 11 kişi tutuklandı" denildi. Fars haber ajansı ise son 10 günde yapılan operasyonda kapatılan yerlerin 'internette gelenek dışı reklam yaptığını, yasadışı müzik çaldığını ve ahlaksızlığa sahne olduğunu' savundu.

Tahran Emniyet Müdürü Hüseyin Rahimi, yaptığı açıklamada "İslami kuralların uygulanmadığı restoran ve kafelerin sahipleriyle yüzleşildi, bu operasyon sırasında 547 işyeri kapatıldı ve kuralları ihlal eden 11 kişi tutuklandı. İslami ilkeleri gözlemlemek polisin temel görev ve sorumluluklarından biri" dedi.

Gazete Duvar'ın haberine göre, kadınların başlarını örtmek zorunda olduğu, 'ahlak polisi' isimli kurumun da devletin belirlediği 'ahlak kurallarını' sert bir biçimde dayattığı ülkede son olarak, vatandaşlardan 'ahlaksız davranışları' ihbar etmeleri istenmişti. 'Arabada başını açan kadınların', 'dans partilerinin' veya 'sosyal medyada paylaşılan ahlaksız içeriklerin' ihbar edilmesi için bir telefon numarasına mesaj atılması talep edilmişti.