EPDK Başkanı'ndan elektrik zammı açıklaması: Şirketleri zarar ettirmemek gibi bir sorumluluğumuz var

Mustafa Yılmaz, “Biz enerjide zamları yaparken maliyetleri dikkate alıyoruz. Bu şirketleri zarar ettirmemek gibi kanundan doğan bir sorumluluğumuz var" dedi.

EPDK Başkanı'ndan elektrik zammı açıklaması: Şirketleri zarar ettirmemek gibi bir sorumluluğumuz var
2019-10-08 17:29:24    

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı. Elektrikte üst üste yapılan zamları değerlendiren Yılmaz, "Elektriğin maliyetinin altında satışları beklemek doğru değil. Enerjinin üretim maliyetlerine bakınca zararına satış yapmak eşyanın tabiatına aykırı. Ekonomiye de aykırı. Dolayısıyla biz enerjinin de maliyet bazlı formülde satılmasından yanayız. Dolayısıyla biz enerjide zamları yaparken maliyetleri dikkate alıyoruz. Bu şirketleri zarar ettirmemek gibi kanundan doğan bir sorumluluğumuz var" diye konuştu. 

Yılmaz, ertelenen zamların ileride katlanarak geldiğini, buna fırsat vermediklerini, bunun da ekonominin gereği olduğunu söyledi.

Bu sene başka zam olmayacağını belirten Yılmaz "Son çeyreğin tarifesini yapmış olduk, bu sene elektrikte başka herhangi bir zam söz konusu değil"  ifadelerini kullandı.