Trump yanlışlıkla Putin yerine Abe'nin doğumgününü kutladı

Dün 67'inci yaşına giren Putin, doğum gününü Sibirya'da geçirmişti.

Trump yanlışlıkla Putin yerine Abe'nin doğumgününü kutladı
2019-10-09 03:32:45    

Donald Trump,  Vladimir Putin'in doğum gününde yanlışlıkla Japonya Başbakanı Şinzo Abe'ye "mutlu yıllar" dedi.

Japan Times gazetesinin haberine göre Trump, Rusya Devlet Başkanı Putin'in doğum gününü kutlamak Abe'nin doğum gününü kutlayarak, "Çok iyi bir arkadaşım olan Japonya Başbakanı Abe'nin mutlu bir doğum günü olmasını dileyerek başlamak istiyorum. Bugün 39 yaşında" ifadelerini kullandı.

Daha sonra Trump, Abe'nin adını 'Abby' şeklinde yanlış telaffuz ederek kahkaha attı.

Ancak Abe'nin doğum günü 8 Ekim değil 21 Eylül tarihiydi; ayrıca Abe, 39 yaşında değil, geçen ay 65 yaşına girmişti.

Beyaz Saray, Japan Times gazetesinin konuya ilişkin yorum talebine yanıt vermedi.

SAYISIZ GAFA İMZA ATMIŞTI

California eyaletinde yaşanan ve 14 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin konuşurken, Müslümanların ABD’ye girişinin yasaklanması çağrısında bulunan emlak imparatoru Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti’den başkanlık yarışına girdiği 16 Haziran 2015’ten bu yana sayısız gafa imza attı.

O gaflardan bazıları;

Meksika ile ABD arasına duvar örülmesini savunurken… "Muazzam bir duvar öreceğim. Kimse benden daha iyi duvar öremez, inanın bana. Ve çok ucuza yapacağım bunu. Güney sınırımıza çok büyük bir duvar öreceğim ve o duvarın parasını Meksika’ya ödeteceğim. Sözlerimi yazın bir kenera."

Güney Carolina’nın Charleston kentinde dokuz kişinin öldürüldüğü kilise saldırısının akabinde Afrika asıllı Amerikalılar hakkında konuşuyor… "Daha kötü olamayacakları bir noktaya geldiler. Ruh yok. Baltimore, Chicago ve başkaca birçok yerde neredeyse saat başı cinayet işleniyor."

Eşcinsel evliliğe karşı olduğunu söylemeye çalışıyor… Trump, sadece “geleneksel” evlilikleri desteklediğini ve bunun için eşcinsel evliliklere karşı olduğunu söylerken, CNN muhabiri Jake Tapper, üç kez evlenmenin neresinin geleneksel olduğunu soruyor. Trump’ın cevabı ise şöyle: “iyi bir noktaya değindin.”

Meksikalı göçmenler hakkında değerlendirme yapıyor… "Meksika en iyi insanlarını göndermiyor. Birçok sorunu olan insanları gönderiyorlar. Onlar da uyuşturucu getiriyor, suç getiriyorlar. Onlar ırz düşmanı.