İlker Başbuğ: İdam cezası kalkmasaydı aranızda olmayabilirdim

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 'hakaret' ve 'iftira' suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermek üzere Anadolu Adalet Sarayı'na geldi.
İlker Başbuğ: İdam cezası kalkmasaydı aranızda olmayabilirdim
2020-06-12 17:11:33   Güncelleme: 2020-06-12 17:14:08     AA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbuğ'un 'şüpheli' sıfatıyla ifadesinin alınması için İstanbul Anadolu Başsavcılığına talimat yazısı gönderdi. 

Bunun üzerine İlker Başbuğ ifade vermek üzere avukatı İlkay Sezer ile saat 15.50 sıralarında Anadolu Adalet Sarayı'na giriş yaptı.

Başbuğ ve beraberindekilerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında maske taktığı görüldü. 

'İdam cezası kalkmasaydı aranızda olmayabilirdim'

Başbuğ adliye çıkışında yaptığı yazılı açıklamada, 'Haksız şekilde 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağrıldım' dedi.

Başbuğ ayrıca, 'TSK'ya karşı komplolarla mücadele görevimdir. İdam cezası kalkmasaydı aranızda olmayabilirdim' ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu? 

Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bir soru üzerine, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemeye dikkat çekmiş, '26 Haziran 2009'da bu kanun teklifini kim hazırladı? Ben bilmiyorum. 'Araştırsınlar' diyorum. Ben bir ipucu veriyorum. Bu kanun teklifinin FETÖ'nün emriyle, direktifiyle hazırlandığını düşünüyorum. Çünkü ikisinde de FETÖ komplolarıyla bağlantılı bir olayla karşı karşıyayız' ifadelerini kullanmıştı.

Bu ifadelerin ardından AK Partili 6 milletvekili, avukatları aracılığıyla Başbuğ hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbuğ’a 'Bu boru göstermeye benzemez, parlamentonun hukuku boru ile sindirilemez' yanıtı vermişti.