İntihar eden Netflix yıldızına siber zorbalık yapan kişiye 675 TL ceza

Profesyonel güreşçi ve Terrace House dizisinin yıldızı geçen yılın mayıs ayında 22 yaşındayken yaşamını yitirmişti
İntihar eden Netflix yıldızına siber zorbalık yapan kişiye 675 TL ceza
2021-04-02 12:08:02   Güncelleme: 2021-04-02 12:08:02     Independent

Hayatını kaybeden Hana Kimura'ya siber zorbalık yapmakla suçlanan bir kişiye yaklaşık 675 TL değerinde para cezası verildi.

Profesyonel güreşçi ve Netflix'in belgesel dizisi Terrace House'un yıldızı, geçen yıl mayısta 22 yaşındayken yaşamını yitirmişti.

Yerel basın, Kimura'nın ölümünün yerel kanal Fuji Television'da ve Netflix'te yayımlanan şovdaki tutumu hakkındaki çevrimiçi zorbalığın ardından geldiğini bildirmişti. Kimura'nın ölümü siber zorbalık salgınına karşı geniş çaplı bir öfkeye sebep oldu.

Japonya'nın eski başbakanı Yukio Hatoyama, Kimura'nın ölümüne dair tweet atarak Japonya'nın çevrimiçi olarak birilerini taciz edenleri cezalandırmayı göz önünde bulundurması gerektiğini söylemişti.

Metro.co.uk'un haberine göre Tokyo Savcılığı'ndan bir sözcü, Kimura'nın ölümünün ardından şimdi '20'li yaşlarındaki bir kişi hakkında ivedi iddianame' hazırladıklarını söyledi.

Adı belirtilmeyen adamın sosyal medya aracılığıyla yıldıza, aralarında şu mesajların da yer aldığı mesajlar gönderdiği bildirildi:

Çok berbat bir kişiliğe sahipsin. Hayatın yaşamaya değer mi?

Selam. Ne zaman öleceksin?

Adam kamuoyu nezdinde hakaretle suçlanıyor. Metro'ya göre yerel bir haber, Tokyo mahkemesinin adama 9 bin yen (yaklaşık 675 TL) para cezası hükmettiğini bildirdi.

Bir Kimura hayran sayfasıysa habere hayal kırıklığıyla yanıt verdi:

Bu durumla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum ama bunu yaparsam... Kesinlikle beni tekrar engelleyecekler... O kadar hayal kırıklığına uğramış durumdayım ki kızgınlığımı ifade edecek kelimeleri bulamıyorum. Bu beni hasta ediyor... Hana, sen çok daha iyisini hak ettin, hâlâ burada olman gerekiyordu. Sevgilerimle, seni özlüyorum.

Ölümünden önceki günlerde Kimura, Twitter'da yaşadığı şiddetli siber zorbalıkla mücadelesinden bahseden bazı gönderiler paylaşmıştı.

Kimura'nın Instagram'daki son gönderisi, kedisiyle birlikte şu mesajı içeren fotoğrafıydı:

Seni seviyorum, uzun, mutlu bir hayatın olsun. Özür dilerim.

Terrace House, Japonya'da bir evde birlikte yaşayan 6 kişiyi konu alıyordu. Diğer reality TV şovlarına kıyasla dramın eksik olması ve oyuncu kadrosu arasındaki etkileşim nedeniyle devasa bir takipçi kitlesi edinmişti.


terrace house dizi hana kimura intihar