İspanyol uydusu, fırlatıldıktan sonra kayboldu

Dünyayı gözlemlemek için fırlatılan ve projesi toplamda 200 milyon avroya mal olan ‘İngenio’ adlı İspanyol uydusunun gökyüzünde kaybolduğu bildirildi.
İspanyol uydusu, fırlatıldıktan sonra kayboldu
2020-11-18 16:08:52   Güncelleme: 2020-11-18 16:08:52    

Fransız şirket Arianspace tarafından uzaya fırlatılan İspanyol uydusu İngenio, fırlatma işleminin ardından, 8 dakika içinde kayboldu.

Arianspace, İngenio'yu yörüngeye sokmakla görevli Vega roketinin kalkışından 8 dakika sonra cihazın yörüngesinde bir sapma tespit edildiğini ve uzayda kaybolduğunu duyurdu.

Roketin, Güney Amerika'da bulunan Fransız Guyanası'ndaki Kuru Uzay Üssü'nden dün (17 Kasım) TSİ 16.52'de fırlatıldığı kaydedildi.

‘İNSAN HATASI’

Arianspace yetkilileri, ilk bilgilere göre uydunun kaybolmasına insan hatasının neden olduğunu düşündüklerini belirterek, Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte bir araştırma komisyonu oluşturulacağı bilgisini paylaştı.

AA’nın aktardığına göre, olayla ilgili Twitter hesabından mesaj yayımlayan Arianspace Yönetim Kurulu Başkanı Stephane İsrael de 'Müşterilerimize, en derin üzüntülerimizi iletiyoruz' ifadesini kullandı.

Diğer yandan İspanyol basınında yer alan haberlerde, İngenio'nun 200 milyon avroluk bir proje olduğu belirtildi.

Temmuz ayında, bu kez Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait bir uydunun da Vega roketinin motorlarının birinde meydana gelen arızadan dolayı kaybolduğu hatırlatıldı.