Kanada'da alkolü vücuttan daha hızlı atan cihaz geliştirildi

Kanadalı bilim insanları, alkolün vücuttan atılmasını hızlandıran ve dolayısıyla sarhoşluk halini kısaltan yeni bir sistem geliştirmeyi başardı.
Kanada'da alkolü vücuttan daha hızlı atan cihaz geliştirildi
2020-11-18 17:24:13   Güncelleme: 2020-11-18 17:24:13     Euronews - Hüseyin Koyuncu

Toronto Health Network Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, geliştirdikleri ClearMate adlı bir cihaz ile alkolün vücuttan atılma süresini 3 kat hızlandırdı. Bu buluş, özellikle alkol komasına girenlerin kurtulmasına imkan sağlayacak.

ClearMate nasıl çalışıyor?

Suni solunum cihazına benzeyen bu aletin nasıl çalıştığını anlamak için, vücudun alkolü nasıl attığını bilmek gerekiyor.

Vücuttaki alkolün parçalanmasında rol oynayan ana aktör karaciğer olsa, akciğerinin de önemli bir vazifesi var. İnsanlar normal şekilde nefes alarak, kanda bulunan alkolün bir kısmının vücuttan doğal olarak atılmasını sağlıyor.

Bu yüzden polisler, çoğu zaman alkol seviyesini tespit etmek için alkol nefes testleri kullanıyor

Bu gözlemden yola çıkarak, Kanadalı ekip, vücuttan daha hızlı bir şekilde daha fazla miktarda alkolü attırmak için solunumu hızlandıran bir cihaz geliştirdi. Fakat hızlı bir şekilde nefes alıp vermek, insanların çok fazla karbondioksit kaybetmesine yol açarak bayılmalarına neden olabilir.

ClearMate adlı cihaz, aynı bir suni solunum cihazı gibi, alkollü kişilere hem oksijen hem de karbondioksit oranının gerekli seviyede tutulduğu bir gaz karışımı veriyor. Sonuç olarak, insanlar bayılmadan hızlıca nefes alıp verebiliyor, bu sayede alkol hücreleri de vücuttan daha hızlı atılıyor.