Karabağ’a Suriye'den yabancı paralı askerlerin gönderildiğine dair iddialar

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ortadoğu ülkelerinde savaşmış olan militanların paralı asker olarak Karabağ’a gönderildiğine dair kendi ellerine geçen bilgiler olduğunu, bu durumdan kaygı duyduklarına ilişkin açıklamayı medyada yer alan haberler üstüne yapmadıklarını söyledi.
Karabağ’a Suriye'den yabancı paralı askerlerin gönderildiğine dair iddialar
2020-10-01 19:05:57   Güncelleme: 2020-10-01 19:05:57    

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Karabağ’a paralı askerlerin gönderildiğine ilişkin istihbarat servisleri üstünden ellerine bir bilgi geçip geçmediği sorusu karşısında, 'Elimizde bu bilgiler mevcut' açıklamasını yaptı.

Suriye ve Libya’daki birtakım militanların para karşılığında Karabağ’a savaşmaya gönderildiğine dair haberlerin pek çok gazete ile sosyal medyada da yer aldığı hatırlatmasını yapan Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, şöyle devam etti: 'Ancak Rusya Dışişleri’nin internet sitesinde dün yayınlanan gibi bir açıklama yaparken tabii ki de elimizde kendi bilgilerimiz mevcuttu.'

Dün Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye ve Libya’daki yasadışı silahlı gruplarda yer alan militanların Karabağ’daki çatışma alanına gönderildiği bilgilerini büyük bir endişeyle karşıladıkları açıklamasını yapmıştı.

Söz konusu açıklamada, ilgili ülkelerin hepsine, yabancı paralı askerlerin çatışmalara katılmasını engellemeleri ve çoktan bölgede bulunan militanların bir an önce bölgeden çıkarılması çağrısı yapılıyordu.

Karabağ’da gerilim cumartesi günü taraflar arasında bir defa daha alevlenmişti. Hem Ermenistan hem de Azerbaycan karşı tarafın saflarında yabancı savaşçılar olduğuna dair birbirini suçluyor.

Hukuken Azerbaycan’ın parçası olan Karabağ, fiilense Ermeni güçlerin denetiminde. Cumartesiden beri tırmanan gerilim nedeniyle hem Ermenistan hem de Azerbaycan olağanüstü hal ve seferberlik ilan etmiş durumda. Çatışmalar nedeniyle her iki tarafın da kayıpları olduğu biliniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bir grup Suriyeli militanın Dağlık Karabağ'a gönderildiğini öne sürdü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 'Suriye'deki muharebe sahasında varlığını sürdüren cihatçı gruplardan militanların Dağlık Karabağ'daki çalışmalara katılmak üzere Suriye'den ayrıldıklarını gösteren bilgilere net biçimde sahibiz' dedi.

Suriye'den Dağlık Karabağ'a militan gönderildiğine dair iddialar, Macron'un Azerbaycan'a desteğini gösteren Türkiye'yi savaş yanlısı söylemler kullanmakla suçlamasından bir gün sonra basına yansımıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugünkü basın toplantısında Suriye'de savaşmış militanların para karşılığında Dağlık Karabağ'da çatışmak için bölgeye gönderildiği haberleri nedeniyle çok kaygılı olduklarını belirtmişti.

Dün de Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye ve Libya’daki yasadışı silahlı gruplarda yer alan militanların Karabağ’daki çatışma alanına gönderildiği haberlerini büyük bir endişeyle karşıladıkları açıklamasını yapmıştı.

Putin, Trump ve Macron'dan ortak açıklama: Dağlık Karabağ'da derhal ateşkes sağlanmalı

Dağlık Karabağ'da yeniden alevlenen çatışmalar nedeniyle ortak bir açıklama yayınlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bölgede derhal ateşkes sağlanması çağrısı yaptı.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu'nun eş başkanları Rusya, ABD ve Fransa'nın liderleri, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilimin yeniden tırmanması üzerine ortak açıklama yayınladı.

Dağlık Karabağ'daki cephe hattında gerilimin yeniden tırmanmasını kararlılıkla kınayan Putin, Trump ve Macron, çatışan tarafları askeri faaliyetlere derhal son vermeye çağırdı.

Liderler, Azerbaycan ve Ermenistan yönetimlerini iyi niyetle ve ön koşulsuz olarak, AGİT Minsk Grubu'nun desteğiyle çözüme yönelik müzakerelere yeniden başlama yükümlülüğünü derhal üstlenmeye davet etti.

Çatışmalarda hayatını kaybedenlerin yasını tuttuklarını da belirten Putin, Trump ve Macron, ölü ve yaralıların ailelerine başsağlığı temennisinde bulundu.

Azerbaycan ve Ermenistan, dün müzakere masasına oturma çağrılarını reddetmişti. İki ülkenin liderleri, şu anda masaya oturmak için doğru zaman olmadığını savunmuştu. Bu tutum, aktif bir uluslararası arabuluculuk ve diplomatik çabalar ortaya koyulmaması halinde çatışmaların süreceği anlamına geliyor.

Resmi verilere göre çatışmaların yeniden alevlendiği 27 Eylül'den beri tarafların verdiği toplam kayıp siviller de dahil 100 kişiyi aşmış durumda.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.

Putin kurmaylarıyla Karabağ’ı konuştu: Suriye ve Libya’dan militanların bölgeye gönderilmesi çok tehlikeli

Bu arada Putin, Rusya Güvenlik Konseyi daimi üyeleriyle de görüşme gerçekleştirdi. 

Gazetecilere konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ve Güvenlik Konseyi üyeleri arasında gerçekleştirilen görüşmeyle ilgili, 'Toplantıda Karabağ’a Suriye ve Libya’dan militanların gönderilmesinin büyük tehlike arz ettiği dile getirildi' ifadelerini kullandı. • Bilim Kurulu üyesinden koronavirüs uyarısı: Daha kötü günlere gidebiliriz Bilim Kurulu üyesinden koronavirüs uyarısı: Daha kötü günlere gidebiliriz
  Koronavirüs salgınının giderek arttığına dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü, "Kötüyü geride bırakmış değiliz, daha kötü günlere gidebiliriz. Salgının seyrine bakılırsa hiçbir duraklama yok, yani baştan beri giderek artıyor. Salgını yavaşlatmış değiliz" ifadelerini kullandı.
 • Erdoğan İYİ Parti'nin kuruluş yıldönümünü kutladı, Meral Akşener'e teşekkür etti Erdoğan İYİ Parti'nin kuruluş yıldönümünü kutladı, Meral Akşener'e teşekkür etti
  İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin 3. kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada, "Biz bugünlere kolay gelmedik. Attığımız her adımda sesimizi kısmaya çalışanlar oldu" dedi. Bir mesajla İYİ Parti'nin kuruluş yıldönümünü kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Meral Akşener'e teşekkür etti.
 • Çelik: Ahlaksız, insanlık düşmanı ve faşist Çelik: Ahlaksız, insanlık düşmanı ve faşist
  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin Başkanı Geert Wilders'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan paylaşımına tepki göstererek, "Ahlaksız, insanlık düşmanı ve faşist. Bu ahlaksız faşistlerle mücadele etmek insanlık görevidir. Bunlar ne diyorsa insanlık tam zıddındadır" ifadelerini kullandı.
 • Azerbaycan: Ordumuz dün gece Karabağ'ın üç bölgesinde yeni mevkilerde mevzilendi Azerbaycan: Ordumuz dün gece Karabağ'ın üç bölgesinde yeni mevkilerde mevzilendi
  Azerbaycan Savunma Bakanlığı, resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ'da ordu birliklerinin ilerleyişini sürdürerek 3 bölgede yeni pozisyonlar aldığını duyurdu.
 • Prof. Dr. Özlü: 'Biz bunu atlattık' zannetmeyelim Prof. Dr. Özlü: 'Biz bunu atlattık' zannetmeyelim
  Koronavirüs salgınının giderek arttığına dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü, "Kötüyü geride bırakmış değiliz, daha kötü günlere gidebiliriz. Salgının seyrine bakılırsa hiçbir duraklama yok, yani baştan beri giderek artıyor. Salgını yavaşlatmış değiliz" ifadelerini kullandı.
 • Altun: Bize hakaret ettiğinizde diğer yanağımızı çevirmeyeceğiz Altun: Bize hakaret ettiğinizde diğer yanağımızı çevirmeyeceğiz
  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Avrupa'ya tepki içeren bir açıklama yayımladı. "Avrupa, Müslümanlar için gittikçe tehlikeli olan bir yer" diyen Altun, "Müslümanlar siz bizi istemediğiniz için gitmeyecek. Bize hakaret ettiğinizde diğer yanağımızı çevirmeyeceğiz. Kendimiz her bedelde savunacağız" ifadelerini kullandı.