'Koronavirüse yakalanırsanız evcil hayvanınıza temastan kaçının'

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ali Özön, evcil hayvanı olanların, kendileri gibi evcil hayvanları için de uyması gereken Covid-19 tedbirlerini açıkladı.
'Koronavirüse yakalanırsanız evcil hayvanınıza temastan kaçının'
2020-10-21 16:45:03   Güncelleme: 2020-10-21 16:45:03    

Covid-19 virüsünün yaygınlaşması 'Evcil hayvanlarımızdan bize veya bizden onlara Covid-19 bulaşır mı?' sorusu sıkça gündeme taşıdı. 

Bu sorunun uluslararası araştırmalara da konu olduğuna dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Ali Özön, 'Yapılan çalışmalara göre; kediler ve köpekler de dahil olmak üzere dünya çapında az sayıda evcil hayvanın, çoğunlukla Covid-19'lu kişilerle yakın temastan sonra, virüsle enfekte olduğu saptandı. Şu ana kadar virüsün insanlara evcil hayvanların derisinden, kürkünden veya kılından bulaşabileceğine dair hiçbir kanıt bulunamadı. Bu nedenle, evcil hayvanların Covid-19'u insanlara yayma riskinin son derece düşük' dedi. 

Uzm. Dr. Ali Özön, corona virüslerin geniş bir virüs ailesi olduğuna dikkat çekerek, köpek ve kedi corona virüsleri gibi bazı corona virüslerin yalnızca hayvanları enfekte ettiğini ancak insanları enfekte etmediğini belirti. 

Enfekte evcil hayvanların hastalanabildiğini ya da herhangi bir semptomu olmayabileceğini ifade eden Özön, hastalanan evcil hayvanların çoğunun sadece hafif hastalığı olduğunu ancak ve tamamen iyileştiklerini söyledi.

'Hastaysanız evcil hayvanlarınızı koruyun'

Koru Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Özön, Covid-19 hastalarının, diğer bireylerle olduğu gibi evcil hayvanlarla olan temasının da kısıtlanması gerekliliğine işaret ederek, 'Hastayken evcil hayvanınıza bakmanız veya hayvanların yanında olmanız gerekiyorsa, mutlaka maskenizi takın ve onlarla etkileşime girmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Evcil hayvanınızla sarılma, öpülme veya yalama, yiyecek paylaşma ve aynı yatakta uyumak gibi temastan kaçının. Covid-19 hastasıysanız ve evcil hayvanınız hastalanırsa, evcil hayvanınızı veteriner kliniğine kendiniz götürmeyin' diye konuştu.