Pandemi nedeniyle 5 aydır kesilmeyen elektrikler bu ay kesilecek

Pandemi nedeniyle 5 aydır kesilmeyen elektrikler bu ay kesilecek
2020-09-04 15:02:26   Güncelleme: 2020-09-04 15:02:26    

İstanbul Avrupa yakasında 4,4 milyonu aşkın abonesi olan CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, bu dönemde en çok faturaların yüksek gelmesiyle ilgili şikâyetler aldıklarını söyledi. Bakal, 'Pandemi nedeniyle borcunu ödemeyenlerin elektriklerini kesmedik. Bu dönemde faturasını ödemeyenler arttı. Bu borcu şirket olarak göğüslemeye çalıştık. Ama Eylül - Ekim aylarından itibaren normale geçeriz. Elektriği kesilmediği sürece faturalar ödenmiyor. 5 ay boyunca borçtan dolayı elektrikleri kesmedik. Ama artık normale dönülecek, bu aydan itibaren kesintiler başlayacak' diye konuştu.

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'a konuşan ve CK Enerji Boğaziçi Elektrik’in Gayrimenkulün Enerjisi 2020 Raporu’nun yılın ilk yarısına ilişkin sonuçlarını açıklayan Bakal, Ocak - Haziran döneminde taşınma hareketliliğinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40.7 azalışla 208 bin 667’ye düştüğünü dile getirdi.

İkinci el gayrimenkule geçişlerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,7 azalarak 151 bin 82’ye indiğini anlatan Bakal, yeni gayrimenkule taşınma hareketliliğinde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,4 düşüş görüldüğünü ve ilk kez kapısı açılan gayrimenkul sayısının 57 bin 585’e gerilediğini söyledi.

65 yaş üstü taşındı

Rapora göre, yılın ilk altı ayında bazı ilçelerde 35 yaş altı ve 64 yaş üstü abone gruplarında ciddi hareket gözlendi. Daha çok 35 yaş altı abonelerin tercih ettiği Şişli, Kâğıthane, Esenyurt, Beyoğlu, Beşiktaş’ta gençlerin taşınma hareketleri arttı. 64 yaş üstü abonelerde ise Bakırköy, Bayrampaşa, Çatalca, Güngören ve Sarıyer’de taşınmalar arttı.

Nisan ve Mayıs ayında meskenlerdeki elektrik tüketimi yüzde 20 seviyesinde artarken, ticarethanelerin elektrik tüketimi yüzde 25 ve sanayi elektrik tüketimi de yüzde 15 azaldı. Bu dönemde, tüketicilerin yazlık olarak kullandığı ve yılın belli dönemlerinde boş olan konutlarına geçişinin etkisiyle Çatalca ve Silivri gibi ilçelerde elektrik tüketimi arttı. Nisan'da sadece Silivri’de meskenlerdeki elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,3 artış gösterdi.

Haziran'da normalleşmenin başlamasıyla meskenlerdeki elektrik faturalarında düşüş görülmeye başlandığını belirten Bakal, 'Seyahat yasağının kalkmasıyla faturalarda düşüş yaşandı. Tüm tarife gruplarında Temmuz ve Ağustos aylarında elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemindeki seviyesini yakalayarak normalleşmeye başladı' dedi.