Putin, tüm vatandaşların aşılanması talimatı verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gelecek haftadan itibaren geniş çaplı aşılama aşamasından tüm vatandaşların aşılanması aşamasına geçilmesi talimatı verdi.
Putin, tüm vatandaşların aşılanması talimatı verdi
2021-01-13 16:39:28   Güncelleme: 2021-01-13 16:39:28    

Hükümet üyeleriyle olan bir toplantıda konuşan Putin, 'Geniş çaplı aşılama aşamasına geçmiştik. Başbakan Mihail Mişustin, geçen hafta bu alandaki endüstrinin standart ve hacimlere yönelik verdiği sözleri yerine getirmekle kalmayıp, ayrıca planlanan üretim hacminin de üzerine çıktığı bilgisini verdi. Geniş çaplı aşılamadan kitlesel aşılamaya geçmeliyiz' dedi.

‘Rus aşısı dünyanın en iyisi’

'Rus aşısının dünyanın en iyisi olduğunu düşünüyorum' diyen Putin, daha önce böyle düşündükleri gibi, şimdi de uygulamaların bunu gösterdiğini ifade etti.

Putin, bu tür başka hiçbir aşının bu kadar koruma ve güvenlik sağlamadığını kaydetti.

İngiltere'deki durum takip ediliyor

Öte yandan Putin, koronavirüsün yeni varyantının ortaya çıktığı İngiltere’deki durumu endişeyle takip ettiklerini ifade etti.

Hükümet üyeleriyle olan bir toplantıda konuşan Putin, 'Başka ülkelerde neler olduğunu görüyoruz, özellikle de İngiltere’de. Buradaki durumu endişe ile gözlemliyoruz, bu konularla ilgili Avrupalı partnerlerimizle temas halindeyiz' dedi.

Ulaşım ve diğer alanlarda getirilen kısıtlamaların hepsinin geçici tedbirler olduğunu belirten Putin, 'Ülkemizde neler olup bittiğini, koronavirüsün yeni mutasyonları da dahil olmak üzere, ortaya çıkan yeni tehditleri nasıl ortadan kaldırabileceğimizi anlamalıyız' ifadelerini kullandı.

Yeni koronavirüs türlerinin ortaya çıkması halinde aşının nasıl çalışacağının öğrenilmesini istedi

Rus lider hükümetten ayrıca yeni yıl tatilleri sırasında dünyada koronavirüs vaka sayısındaki artışı analiz etmesini talep etti.

Putin, 'Bazı ülkelerde vaka sayısında bir artış görüyoruz, bunun yeni türlerden mi, yoksa tatil günlerinde bu koşullarda gerekli olan disipline uyulmamasından mı kaynaklandığı belli değil. Bunu anlamalıyız. Bu türlerin numunelerine sahip olduğumuzu, bilim insanlarımızın bunlar üzerinde çalıştığını biliyorum' dedi.

Putin, Rus aşısının yeni türlerin ortaya çıkması halinde nasıl çalışacağının öğrenilmesi için durumun anlaşılması talimatında bulundu.

Koronavirüsle mücadelede bölgelere finansal destek verilmesi de Putin’in toplantıda hükümete verdiği talimatlar arasında yer aldı.

Golikova: Rus aşıları koronavirüsün yeni varyantına karşı etkili

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova da, Vektor Bilim Merkezi tarafından gerçekleştirilen incelemeler doğrultusunda Rus aşılarının koronavirüsün yeni varyantına karşı etkili olduğunu ifade etti.

Bundan yüzde 200 emin olmak adına incelemelerin sürdüğünü, şimdilerde hayvanlar üzerinde testlerin yapıldığını kaydeden Golikova, ocak ayının sonuna kadar 2.1 milyon doz koronavirüs aşısının Rusya içinde sivil dolaşıma gireceği bilgisini de verdi.

Golikova yılbaşından beri ülkede 285 bin yeni vakanın görüldüğünü, artış hızının 2020 sonuna kıyasla yüzde 15 düştüğünü kaydetti. Golikova’nın açıklamasına göre, yılbaşından beri 274 bin kişi de iyileşti.

‘Aşılama hacmini genişletmeye hazırız’

'Ülkemizde 1331 aşılama noktası şu an çık durumda. Bunların sayısını artırmaları için bölgelerle görüşüyoruz' diyen Golikova, gelecek hafta pazartesi gününden itibaren, ocak, şubat ve sonrası dönemde halkın daha geniş çapta aşılanması aşamasına geçilmesine yönelik talimatı yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi.