Sahte hocaya yedi yıla kadar hapis istemi

İstanbul’da evliliklerini kurtarma vaadiyle kadınları dolandırdığı iddia edilen Burhan Dalgalı’ya yedi yıla kadar hapis cezası talep edildi.
Sahte hocaya yedi yıla kadar hapis istemi
2020-09-30 11:25:44   Güncelleme: 2020-09-30 11:32:20    

Dalgalı, Esenler ilçesinde eşinden ayrılma aşamasındaki çok sayıda kadına kendisini hoca olarak tanıttığı, evliliklerini kurtarabileceğini vadederek kadınlardan hem para aldığı hem de vücutlarına çeşitli yazılar yazarak cinsel istismarda bulunduğu iddiası sonrası tutuklanmıştı.

AA’nın haberine göre, Bakırköy başsavcılığının Dalgalı hakkında hazırladığı iddianamede, sanığın Esenler’de ikamet eden müşteki E.B.’yle ortak arkadaş aracılığıyla tanıştığı belirtildi.

E.B.’nin eşi S.B.’yle ailevi sorunlar yaşadığı, eşine 'Boş ol' dediği için dini nikahlarının düştüğünü zannederek sanık Dalgalı’yı tekrar dini nikah tazelemek için 5 Eylül’de çağırdığı anlatılan iddianamede, şüphelinin 'Böyle nikah düşmez siz tövbe edin, sizin nikahınız düşmedi' diyerek nasihatte bulunduğu kaydedildi. 

‘Ayrı odanız var mı?’

İddianamede Burhan D.’nin müştekilerden 3 bin 200 lira kefaret parası istediği, parayı aldığında mağdur S.B.’ye 'Ayrı odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmemiz lazım' talebinde bulunduğu, müştekilerin ayrı odaları olmadığını söylediğinde ise şüphelinin evden ayrıldığı ifade edildi. 

Sosyal medyada ‘öğretmen’

İddianamede, sanığın sosyal medya hesabına ‘İlahiyatçı Öğretmen El Ensari’ yazdığı ve kendisine itibar edilmesi için birtakım dini kisveleri kullandığı vurgulandı.

Sanığın ifadelerine de yer verilen iddianamede sanığın müştekilerden onların rızası doğrultusunda 300 lira para aldığını söylediği, üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği belirtildi. 

Dolandırıcılık suçlaması

İddianamenin değerlendirme kısmında, sanığın kendisini ‘İlahiyatçı Öğretmen El Ensari’ ismini kullanmak sureti ile tanınarak 677 Sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile bir takım unvanların men ve ilgasına dair kanuna muhalefet suçunu işlediği belirtildi.

Ayrıca sanığın müştekilerden nikah tazelemek adı altında kefaret parası almak suretiyle ‘Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık’ suçunu işlediği vurgulandı.

Hapis istemi

İddianamede tutuklu sanık hakkında ‘Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık’ suçundan iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması ve 5 bin güne kadar kadar adli para cezasıyla cezalandırılması istendi. 

Ayrıca şüpheli hakkında ‘677 sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbedarlıklar ile bir takım unvanların men ve ilgasına dair kanuna muhalefet’ suçundan üç aydan az olmamak şartıyla hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

İddianameyi kabul eden Bakırköy 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde gelecek günlerde tutuklu sanık Dalgalı’nın duruşması yapılacak. • Kompulsif biriktirme hastalığı: Bursa'da binadan 3 kamyon çöp çıktı Kompulsif biriktirme hastalığı: Bursa'da binadan 3 kamyon çöp çıktı
  Bursa'da kısa süre önce evi biriktirdiği çöpler nedeniyle temizlenen 3 katlı binanın yeniden çöplerle doldurulduğunu fark eden mahalleli belediyeye şikayette bulundu. Belediye ekiplerince mahkemeden alınan kararla ikinci kez temizlenen evden bu defa 3 kamyon çöp çıktı.
 • Polis, banka önünde durdurup dolandırılmaktan kurtardı Polis, banka önünde durdurup dolandırılmaktan kurtardı
  Burdur'da kendisini cep telefonuyla arayan dolandırıcıların yalanına inanıp, 85 bin lirasını verdikleri hesap numarasına göndermek için gittiği banka şubesi girişinde polis tarafından durdurulup, dolandırılmaktan son anda kurtarılan Ahmet Taşbaş (82), ilk defa böyle bir olay yaşadığını söyledi.
 • Dinlenme tesisinin tuvaletinde doğum yapan kadın, bebeği çöpe attı Dinlenme tesisinin tuvaletinde doğum yapan kadın, bebeği çöpe attı
  Bolu'da, TEM Otoyolu üzerinde bulunan dinlenme tesisinin tuvaletinde doğurduğu bebeği çöpe koyarak ölüme terk ettikten sonra otobüse binip İstanbul'a giden S.E. (39), 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda yakalandı. Gözaltına alınan anne, Bolu'ya getirilecek.
 • Rapor: 800 milyon kişi işini robotlara kaptırma riskiyle karşı karşıya Rapor: 800 milyon kişi işini robotlara kaptırma riskiyle karşı karşıya
  Yapılan araştırmalara göre küresel çapta iş kaybının neredeyse dörtte biri otomasyon ve robot teknolojilerinden kaynaklanıyor.
 • Adnan Oktar'a 'kaçak fosil' operasyonu Adnan Oktar'a 'kaçak fosil' operasyonu
  Cezaevinde bulunan Adnan Oktar'ın, yurt dışından kaçak yollarla getirttiği milyonlarca yıllık bitki ve hayvan fosillerini Ankara'da örgüte ait iki evde saklattığı ortaya çıktı. Polisin evlere düzenlediği operasyonda yaklaşık 10 milyon dolar değerinde 879 adet bitki ve hayvan fosilleri ele geçirildi, 4 örgüt üyesi hakkında adli işlem yapıldı.
 • Eski sevgilisini öldüren kadın: Sağda solda ilişkimizi anlatıyormuş Eski sevgilisini öldüren kadın: Sağda solda ilişkimizi anlatıyormuş
  Esenyurt'taki rezidansın 10'uncu katından sevgilisi Kurban Makyarov'u pencereden itilerek öldürüldüğü iddia edilen Dilmira Alimuradova (22) polisteki ifadesi ortaya çıktı. Alimuradova ifadesinde, “Eski sevgilimdi. Sağda solda ilişkimizi anlatıyormuş. Bu da kulağıma geldi. Günlük ev kiraladım ve çağırdım. Sonra da ittim” dediği öğrenildi. Öte yandan Kurban Makyarov’un öldürüleceğini arkadaşına attığı mesajla duyurduğu öğrenildi.