Sigara fiyatlarına 2 lira zam

Sigara fiyatlarına 2 lira zam yapıldı. Daha önce 13.50 olan en pahalı sigara 2 lira zamla birlikte 15.50 TL'den satışa sunulacak. En düşük sigara ise 11 TL'den satılacak.

Sigara fiyatlarına 2 lira zam
2019-04-06 14:21:42    

Böylelikle bazı sigara fiyatlarına ortalama yüzde 15 oranında bir zam uygulanmış oldu.

5 Ocak’ta alınan kararla sigara vergilerinde yüzde 63 olan nispi ÖTV oranı yüzde 67’ye çıkarılmıştı. Böylelikle, toplam vergi yükü artarak, bir paket sigara fiyatının yüzde 86’sına yükselmişti. Yani yeni vergi oranlarıyla; 11 liralık bir paket sigaranın 9 lira 50 kuruşu vergi oldu.

31 Mart Yerel Seçimlerin hemen ardından ilk zam benzine gelmişti. 2 Nisan gecesi itibari ile benzine 19 kuruş zam yapılmıştı.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Profesör Özgür Demirtaş, 31 Mart sonrası yapılan zamlara ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirme yaptı. Demirtaş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın enflasyon beklentisi olarak açıkladığı tek haneli rakamlara inmenin, zamlarla birlikte 'hayal' olduğunu belirtti. 

Prof. Özgür Demirtaş, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamda şu sözlere yer verdi:

'Zamlar Sağlı Sollu geliyor. Denildiği gibi: Enflasyonda TEK haneli rakamlara inilmesi ve orada kalınması kısa vadede Hayal'