Yavru köpeğin kulağını kesen saldırganlar serbest bırakıldı

Hasan Kuzu ve Neşet Yaman'a toplam 4 bin 404 lira idari para cezası verileceği kaydedildi.
Yavru köpeğin kulağını kesen saldırganlar serbest bırakıldı
2017-01-17 17:59:37   Güncelleme: 2017-01-17 22:01:38    

Hasan Kuzu ve Neşet Yaman isimli saldırganlar Isparta Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri tarafından gözaltına alınmıştı. Saldırganlar savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Isparta Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin kulakları kesilen köpeği bulmak için çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Isparta'da yavru köpeğin kulaklarını keserek görüntülerini sosyal paylaşım sitesinde paylaşan iki kişiye, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca toplam 4 bin 404 lira idari para cezası verileceğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yavru köpeğin kulaklarını keserek görüntülerini sosyal medyada paylaşan şahısların kimliklerinin tespit edildiği hatırlatıldı.

Olayı gerçekleştiren Hasan Kuzu ve Neşet Yaman adlı kişilere, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 8. maddesi 2. fıkrasında yer alan, 'Hayvanların, yaşadıkları sürece, tıbbi amaçlar dışında organ veya dokularının tümü ya da bir bölümü çıkarılıp alınamaz veya tahrip edilemez. Buna aykırı davrananlara hayvan başına 2 bin 202 lira idari para cezası verilir.' hükmüne göre cezai müeyyide uygulanacağı bildirildi.

Buna göre, Hasan Kuzu ve Neşet Yaman'a toplam 4 bin 404 lira idari para cezası verileceği kaydedildi.